Wypełnianie i składanie wniosków w programie „Czyste Powietrze”.

Czyste Powietrze – zasady kontroli

Na Portalu Beneficjenta WFOŚiGW w Warszawie opublikowano dokument określający sposób przeprowadzenia kontroli realizacji inwestycji finansowanych w ramach dotacji w programie Czyste Powietrze.

Komunikat na stronie WFOiGW w Rzeszowie : https://beneficjent.wfosigw.rzeszow.pl/aktualnosci-wfoigw-w-rzeszowie-rss

Źródło poniższego komunikatu:
https://portal.wfosigw.pl/dokumenty/komunikat.pdf

Na skutek utrzymującego się stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (spowodowanej koronawirusem i wywoływaną przez niego chorobą COVID-19), czego konsekwencją jest brak możliwości przeprowadzenia kontroli na miejscu u Beneficjentów oraz w celu niewstrzymywania wypłat środków przyznanych Beneficjentom w ramach Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”, wprowadziliśmy nowe rozwiązania, które umożliwią bieżące przeprowadzanie kontroli przedsięwzięć.

Wprowadzony zostaje nowy rodzaj kontroli przedsięwzięć – kontrole dokumentów prowadzone w siedzibie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W związku powyższym Beneficjenci Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” będą zobowiązani do uzupełnienia na wezwanie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej złożonych wniosków o płatność końcową o dodatkowe dokumenty potwierdzającą wykonanie zakresu rzeczowego wynikającego z przesłanych wcześniej dokumentów. Wojewódzki fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej może wezwać o dostarczenie w szczególności:

  1. protokołu odbioru prac od wykonawcy (w przypadku realizacji zadania tzw. siłami własnymi taki protokół wypełnia Beneficjent),
  2. specyfikacji technicznej dla zakupionych urządzeń/materiałów/towarów i/lub karty produktu,
  3. etykiety efektywności energetycznej (dla urządzeń elektrycznych),
  4. karty gwarancyjnej urządzeń (przy instalacji pieców gazowych wpis instalatora wraz z pieczęcią świadczące o pierwszym uruchomieniu pieca),
  5. zdjęć dokumentujących zrealizowanie przedsięwzięcia (zdjęcia muszą być wyraźne, aby czytelne były wszelkie informacje na nich uwiecznione, np. tabliczki znamionowe oraz opatrzone datą wykonania fotografii np.: zamontowane urządzenie, sprzęt, (w przypadku termomodernizacji) wymiary wstawionych okien, drzwi, ocieplonej powierzchni budynku (miarka),
  6. podpisanego przez Beneficjenta oświadczenia o wykonaniu inwestycji zgodnie z zapisami umowy dofinansowania oraz wymogami Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”,
  7. innych niezbędnych dokumentów (w zależności od specyfiki przedsięwzięcia) dla potwierdzenia zrealizowania inwestycji.

Po każdej przeprowadzonej w ten sposób kontroli na dokumentach sporządzony zostanie protokół, zgodnie ze wzorem określonym w Programie Priorytetowym „Czyste Powietrze”, który zostanie przekazany do Beneficjenta w celu informacji o przeprowadzeniu kontroli. W przypadku zastrzeżeń do zgodności zrealizowanego przedsięwzięcia z warunkami umowy o dofinansowanie lub zgodności ze stanem faktycznym wykazanych w protokole, Beneficjent będzie miał prawo do jednokrotnego złożenia dodatkowych dokumentów i wyjaśnień mających wpływ na ustalenia zawarte w protokole.

Pozytywny wynik przeprowadzonej kontroli na dokumentach będzie stanowił potwierdzenie wykonania czynności kontrolnych i jednocześnie będzie, wraz z wcześniej zatwierdzonym Wnioskiem o płatność, podstawą wypłaty środków na rzecz Beneficjenta.

Starasz się o dotację w programie „Czyste Powietrze”,
chcesz otrzymać dofinansowanie i rozliczyć projekt przy minimum formalności ?

Skontaktuj się z nami

+48 729 831 740

Biuro czynne w godzinach 7.30 - 16.30

dotacje@czyste-powietrze.eu

W dni robocze opowiadamy w ciągu kilku godzin.

Zamów rozmowę

Szybki formularz kontaktowy

Prosimy o podanie kilku podstawowych informacji.