Dotacja z programu Czyste Powietrze może być wykorzystana na zakup i montaż kotła na węgiel wraz z osprzętem, armaturą zabezpieczającą i regulującą, a także układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym i zbiornikiem cwu.
Maksymalna kwota dofinansowywania wynosi 3000 zł
(nie więcej niż 30% faktycznie poniesionych kosztów).
Dotacja z programu Czyste Powietrze może być wykorzystana na zakup i montaż kotła na węgiel wraz z osprzętem, armaturą zabezpieczającą i regulującą, a także układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin, zbiornikiem akumulacyjnym/buforowym i zbiornikiem cwu. Maksymalna kwota dofinansowywania wynosi 3000 zł (nie więcej niż 30% faktycznie poniesionych kosztów).
Warunki które muszą zostać spełnione:
- budynek/lokal mieszkalny nie jest podłączony do sieci dystrybucji gazu
- dopuszczone są wyłącznie kotły z automatycznym podawaniem węgla w formie ekogroszku
- kocioł musi spełniać wszystkie wymagania techniczne określone w załączniku 2 lub 2a do Programu.
W praktyce oznacza to iż : kocioł na węgiel >musi posiadać certyfikat/świadectwo potwierdzające spełnienie wymogów dotyczących ekoprojektu (ecodesign) oraz musi posiadać klasę efektywności energetycznej minimum B na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej. Kocioł nie może posiadać rusztu awaryjnego lub przedpaleniska. Dodatkowo kocioł musi spełniać wymogi aktów prawa miejscowego, w tym uchwał antysmogowych, co do kotłów i rodzajów paliwa, o ile takie zostały ustanowione na terenie położenia budynku/lokalu mieszkalnego objętego dofinansowaniem.
Wymiana kotła na węgiel to jedna z możliwości które oferuje program „Czyste Powietrze” , w artykule „Jakie kotły spełniają wymogi Programu Czyste Powietrze?” można znaleźć informacje o wszystkich źródłach ciepła które są objęte dotacjami.