Wypełnianie i składanie wniosków w programie „Czyste Powietrze”.

Zmiany i Nowe Warunki Programu „Czyste Powietrze” na 2024 Rok

Zmiany i Nowe Warunki Programu „Czyste Powietrze” na 2024 Rok

W roku 2024 oczekiwane są znaczące zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, planuje dostosować dofinansowanie programu do zmian na rynku, które miały miejsce w 2023 roku. Jakie są przewidywane zmiany w programie „Czyste Powietrze” na 2024 rok? Jakie nowe warunki będą obowiązywały?

Spis Treści

  1. Program „Czyste Powietrze” na 2024 rok – czy będzie kontynuowany?
  2. Harmonogram nowego programu „Czyste Powietrze” w 2024 roku
  3. Nowe regulacje w programie „Czyste Powietrze” na 2024 rok
  4. Weryfikacja jakości pomp ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze” na 2024 rok
  5. Inne planowane zmiany w programie „Czyste Powietrze” na 2024 rok
  6. Limit składania wniosków o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” na 2024 rok – czy będzie?

Program „Czyste Powietrze”, rozpoczęty w 2018 roku i zaplanowany do 2030 roku, ma na celu poprawę jakości powietrza oraz redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jego realizacja obejmuje eliminację przestarzałych urządzeń grzewczych z domów oraz ich zastąpienie energooszczędnymi i niskoemisyjnymi alternatywami. W 2024 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na ten program ponad 5,4 miliarda złotych.

Harmonogram nowego programu „Czyste Powietrze” w 2024 roku

Nadchodzące zmiany planowane są na I kwartał 2024 roku, jednak nie wyklucza to możliwości kolejnych aktualizacji w kolejnych miesiącach. Według Eweliny Steczkowskiej, rzeczniczki prasowej NFOŚiGW, potrzeby wprowadzenia zmian w Programie są regularnie analizowane. Istnieje możliwość wprowadzenia kolejnych uaktualnień w porozumieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w kolejnych kwartałach 2024 roku.

Nowe regulacje w programie „Czyste Powietrze” na 2024 rok

Najważniejszą zmianą w nadchodzącej edycji programu będzie zaostrzenie wymagań dotyczących dofinansowywanych urządzeń grzewczych, zwłaszcza pomp ciepła, kotłów na pellet oraz kotłów zgazowujących drewno. NFOŚiGW planuje weryfikację ich parametrów użytkowych, ograniczając możliwość uzyskania dofinansowania jedynie do urządzeń z listy zielonych urządzeń i materiałów ZUM (lista-zum.ios.edu.pl).

Oczywiście, aby uzyskać pełną i aktualną informację na temat wszystkich zmian w programie „Czyste Powietrze” na rok 2024, zaleca się skontaktowanie z oficjalnymi źródłami programu lub instytucjami rządowymi odpowiedzialnymi za jego realizację.

 

Starasz się o dotację w programie „Czyste Powietrze”,
chcesz otrzymać dofinansowanie i rozliczyć projekt przy minimum formalności ?

Skontaktuj się z nami

+48 729 831 740

Biuro czynne w godzinach 7.30 - 16.30

dotacje@czyste-powietrze.eu

W dni robocze opowiadamy w ciągu kilku godzin.

Zamów rozmowę

Szybki formularz kontaktowy

Prosimy o podanie kilku podstawowych informacji.